Screening kolorektálního karcinomu

Pro obecné informace klikněte ZDE

Jsme akreditované pracoviště ministerstva zdravotnictví pro screening kolorektálního karcinomu. Adenoma detection rate byl za 2009-2014 u screeningových kolonoskopií, tj. u bezpříznakových jedinců, u kterých nebyl proveden test na okultní krvácení: 43,7%, poslední dva roky 53%!

Jak probíhá vyšetření kolonoskopie:

Pokud není kontraindikace, je každému pacientovi aplikována premedikace, případně v průběhu vyšetření dle potřeby sedace. Lékař Vám zavede endoskopický přístroj do konečníku a bude postupovat dále do tlustého střeva. Pocítíte napětí a tlaky v břiše při nafukování střeva, které je pro dobrou viditelnost nutné. Tyto potíže jsou běžné a brzy pominou. Výkon trvá asi 15 až 60 minut. Během vyšetření lze odebírat vzorky sliznice, odstraňovat např. polypy nebo stavět krvácení. Všechny tyto úkony jsou pro nemocného nebolestivé. Případné další úkony na Vašem střevě Vám vysvětlí lékař před vyšetřením.

Po výkonu: Pokud Vám byla aplikována injekce, nesmíte řídit motorová vozidla, pracovat ve výškách a se stroji po dobu 24 hodin, jakož i po stejnou dobu nesmíte provádět práci, která by mohla ohrozit život nebo zdraví lidí či způsobit poškození majetkových hodnot. Je samozřejmostí, že po výkonu nesmíte pít alkohol po dobu 24 hodin. Po výkonu neodcházejte, je nutná kontrola Vašeho stavu s časovým odstupem i několika hodin. O provedeném vyšetření obdržíte vždy zprávu pro odesílajícího lékaře.

Soubory ke stažení